
Discover more from Stratacada
Kaip E. Muskas uždirbs pinigus Twitteriui? #63
Black Friday rezultatai, retail media augimas ir platformų kūrimas
Sveiki,
Elonas Muskas „Twitter“ valdo jau 30 dienų ir galima pradėti skaičiuoti pirmuosius viščiukus. Arba pinigus. Taip pat šiame numeryje kalbu apie juodąjį penktadienį, retail media, brangų malonumą kurti platformas ir kitus dalykus.
Jei patiks, nepamirškite pasidalinti šiuo naujienlaiškiu su draugais.
Kaip E. Muskas uždirbs pinigus „Twitteriui“?
Lapkričio mėn. pradžioje rašiau apie tai, kad Elonas Muskas nelabai supranta, ką per paukštį nusipirko. Dabar šis mano įsitikinimas, kad E. Muskas daro viską išskyrus verslą, tik pagilėjo.
Savaitgalį vis dar turtingiausias pasaulio žmogus paskelbė „Twitter“ prezentacijos skaidres. Ten ir beveik nauji produktai, ir augantys vartotojų skaičiai. Pastarieji netgi nestebina: kam nepatinka stebėti, kai žmogus degina savo namą? Žinote, ko tose skaidrėse nėra? Taip, pinigų.
E. Muskas drastiškai sumažino darbuotojų skaičių. Ateityje tai leis nemažai sutaupyti. Ar to užteks sklandžiam produkto veikimui – kitas klausimas. Bet tai – tik viena lygties dalis. Kita – pajamos. „Twitter“ jos pagrinde gali ateiti iš trijų šaltinių:
Reklamos
Prenumeratos
Licencijavimo, komisinių ir pan.
Ir štai čia išlenda daugybė problemų, kurias E. Muskas bando dangstyti memais, priešininkų puolimu ir nereprezentatyviomis apklausomis.
Reklama
Atrodo, kad bent jau trumpajame laikotarpyje, pajamas iš reklamos E. Muskas palaidojo. Norint būti geru reklamos kanalu reikia atsižvelgti į reklamos užsakovų pageidavimus. E. Muskas nori, kad atsižvelgtų į jį, nors pats valdo vieną mažiausių socialinių tinklų pasaulyje. Reklamos užsakovai pradėjo balsuoti kojomis.
„Twitter“ yra puikus naujienų sklaidos kanalas, tačiau prastas performance rinkodaros įrankis. „Twitter“ turi kelis tūkstančius reklamos užsakovų ir didžioji dalis reklamos užsakymų platformoje atkeliaudavo iš įtakingiausių pasaulio prekės ženklų, kurie pirkdavo reklamą per „Twitter“ pardavėjus. Toks tradicinės žiniasklaidos modelis.
Palyginimui, „Meta“ turi daugiau, kaip 10 milijonų reklamos užsakovų, kurių perka reklamą patys tiesiogiai platformoje. „Meta“ yra orientuota į performance marketingą: netgi mažas verslas čia gali efektyviai leisti pinigus. Pavyzdžiui, visi ankstesni „Meta“ boikotai būdavo laikini – prekės ženklai greitai pajausdavo, kad pradeda lėtėti pardavimai. „Twitter“ tokio efekto reklamos užsakovams neturi.
Sunku tikėtis, kad artimiausiu metu „Twitter“ galės atrasti naujų reikšmingų reklamos pajamų šaltinių. Be to, ne viskas priklauso ir nuo E. Musko norų: socialinių tinklų reklamos pajamos pastaruoju metu traukiasi tiek dėl makroekonominių faktorių, tiek dėl „Apple“ privatumo politikos.
Prenumerata
Prenumeratos modelis yra labai aikštingas ir jo perspektyvą geriausiai apibūdina žuvies formos grafikas. Tokia „tamsiausia valanda – prieš aušrą“ versija: pradžioje investicijos tik auga, o pajamos mažos. Tik gerokai vėliau visos investicijos pradeda duoti grąžą.
Prenumeratos modelyje svarbiausi yra labiausiai įsitraukę vartotojai. Tie, kurie labiausiai jaučia platformos naudą sau ir už tai linkę mokėti pinigus. Spalio mėn. „Twitter“ duomenimis tokių vartotojų buvo mažiau nei 10%, nemažai jų – turintys mėlynus ženkliukus, žyminčius, kad jie yra tikros ir vienaip ar kitaip įtakingos asmenybės.
Tai buvo tam tikras prekės ženklas ir statuso suteikimas vartotojams, kurie platformai yra neįkainojami – kuria turinį ir taip atveda kitus vartotojus. E. Muskas nusprendė sunaikinti visą prekės ženklo vertę ir leisti mėlyną ženkliuką nusipirkti už 8 JAV dolerius. Čia tas pats, jei „Prada“ nuspręstų užsidirbti pasiūlydama ne papildomą vertę savo ištikimiems klientams už daugiau pinigų, o tiesiog per pusę atpigindama savo prekes. Palyginimas, žinoma, netobulas, bet esmę perteikia gerai.
Visų pirma, taip devalvuoji brandą. Dabar bet kuris „Twitter“ vartotojas gali atrodyti svarbesnis nei iš tiesų yra. Tik už 8 dolerius. Tai nepatiks ne tik savo vardą užsidirbusiems žmonėms, tai nepatiks ir vartotojams – mėlynas ženkliukas buvo tam tikras kokybės ir patikimumo garantas. Kitas dalykas, kad didesnių pinigų taip irgi neuždirbsi. Už žiniasklaidos tipo prenumeratą moka labai maža vartotojų dalis. Atskiesdamas pagrindinį platformos vartotojo kokybės ženklą tu nelaimi labai įsitraukusių vartotojų auditorijos, o gloryhunterių tiesiog nepakaks.
E. Muskas nori, kad visi apie „Twitter“ galvotų kaip apie technologijų kompaniją. Bet iš tiesų tai labiau yra naujienų/žiniasklaidos kompanija. Jei norime įsivaizduoti, kiek „Twitter“ gali uždirbti, galime pasilyginti su didžiausiu žiniasklaidos prekės ženklu "The New York Times". Jie dabar turi 8.6 mln. skaitmeninių naujienų prenumeratorių, o ARPU (angl. average revenue per user) yra 8,87 USD. Praktiškai naujojo „Twitter Blue“ kaina.
Net jei teoriškai „Twitter“ pavyktų pasiekti „The New York Times“ prenumeratorių skaičius, kurie yra uždirbti per ne vienus juodo darbo metus, platforma uždirbtų 825 mln. USD per metus. Net „Twitter“ paskolos palūkanos nepasidengtų. Vien tik prenumerata „Twitter“ verslo bėdų irgi neišsprendžia.
Kitos pajamos
Jei „Twitter“ turėtų kažkokią unikalią technologiją, galima būtų tikėtis uždirbti iš jos licencijavimo. Dažnai būna, kad įmonės iš tokios šalutinės veiklos gali uždirbti apie 10% visų pajamų. Irgi ne aukso vertės planas.
E. Muskas kalba, kad „Twitter“ galėtų tapti ir mokėjimų aplikacija. To įkvėpimas kinų aplikacijos, pvz. „WeChat“, kuriose praktiškai sutelpa visas vartotojo skaitmeninis gyvenimas. Čia jau atsiranda daugiau mėsos. Visgi, su pastaruoju planu yra kelios bėdos.
Žmonės turi pasitikėti platforma, dabar pasitikėjimo „Twitteriu“ vis mažėja. Kitas dalykas yra platformos prigimtis. Jei „Facebook“ ar žinučių programėlės sukonstruotos draugų rato pagrindu, kuriems gali norėti siųsti pinigus, tai „Twitter“ socialinis profilis yra ne draugai, o įdomūs žmonės. Nebūtinai draugai, bet kuriuos norisi sekti. Jiems pinigų šiaip nelabai pervedinėsi, nebent... „Twitter“ sugebėtų pasiūlyti savo įtakingiausiems kūrėjams galimybę užsidirbti iš prenumeratų ar momentinių mokėjimų ir nuo to imtų komisinį. Tai kombinacijoje su „Twitter Blue“ galėtų būti geras pajamų šaltinis. Tam, žinoma, reiktų neatbaidyti savo geriausių kūrėjų. Ai, palaukite...
Kita vertus, kam tie pinigai, jei nori tiesiog padaryti gerą šou ir būti pagrindinis jo veikėjas.
Apie Juodajį penktadienį ir mažmeninės prekybos reklamos tinklus
Vakar „Žinių radijo“ laidoje „Rinkodaros guru“ su Giedriumi Juozapavičiumi aptariau ką tik praūžusį Black Friday, o taip pat pažvelgiau į naują tendenciją – sparčiai augantį mažmeninės prekybos reklamos kanalą. Trumpose nuorodose apačioje daugiau informacijos apie tai, o visą laidą pažiūrėti galite čia.
Vienas dalykas į kurį noriu atkreipti dėmesį, kad į reklamą dabar žengia beveik visi kas netingi. Štai ir „Uber“ savo vartotojams pradėjo siuntinėti reklamas. Taip yra todėl, kad reklama yra didelės maržos biznis.
Dauguma startuolių plėtėsi bet kokia kaina, buvo nuostolingi arba dirbo su labai mažomis pelno maržomis. Tai leido sukaupti milžinišką auditoriją, kuri yra puikiausias produktas reklamai. Dabar vis dažniau matysime reklamą net ten, kur niekuomet nesitikėjome.
Platformos
Naujų platformų kūrimas yra labai brangus malonumas. Štai „Amazon“ paskelbė, kad jų išmanusis balso asistentas „Alexa“ sudegina 10 milijardų dolerių per metus. Panašias sumas sudegina „Meta“ kurdama metavisatą. Kol kas abi platformos yra nišinės ir net teoriškai artimiausiu metu neatpirks investuotų pinigų.

Šiame kontekste itin juokingi atrodo E. Musko pareiškimas, kad jis kurs savo telefoną, jei „Apple“ ar „Google“ išmes „Twitter“ iš programėlių parduotuvių. Beje, „Apple“ jau grasina. Sukurti konkurencingą platformą tokiame duopolyje kainuos dar daugiau. Savo telefonus kūrė ir „Microsoft“, ir „Amazon“, ir „Facebook“. Pažiūrėkite kokį telefoną naudojate ir suprasite, kad ir E. Muskui būtų labai sunku.
Trumpai
Juodojo penktadienio laimėtojai ir pralaimėtojai
Naujas sparčiai augantis reklamos kanalas - retail media
Kaip dirbtinis intelektas keičia kūrybinį darbą
Apie duomenis ir sprendimus futbole
Kas vyksta e-komercijos reklamos rinkoje
Kaip rinkodaristams būti lankstiems nestabiliais laikais?
Garso takelis
„Ticketmaster“ JAV taip lūžo, kai pradėjo pardavinėti bilietus į Taylor Swift koncertus, kad net politikai atkreipė dėmesį. Lietuvoje mastas mažesnis, bet gauti bilietus į pasaulinių žvaigždžių koncertus irgi tampa sportu. Vakar jau buvau suabejojęs ar pavyks nusipirkti bilietus į „Imagine Dragons“ koncertą Lietuvoje išankstinės prekybos metu, bet man pasisekė. Iki!