
Discover more from Stratacada
S kreivė 😱 #55
Tekstas pirmąkart paskelbtas 2022 m. vasario 24 d.
Sveiki,
štai ir pirmasis mėnesinis naujienlaiškis. Kaip ir žadėjau, bus daugiau koncentracijos į strategines temas. Šiandien "Meta" bėdas aiškinu iš S kreivės teorijos perspektyvos.
#1. „Meta“ bėda yra S formos
„Facebook“/ „Meta“ akcijų kaina po paskutinių rezultatų paskelbimo stabiliai čiuožia žemyn. Tam turi įtakos sulėtėjęs augimas – kompanija pirmąkart istorijoje prarado mėnesinių aktyvių vartotojų. „Apple“ privatumo politikos įtaka vis labiau pastebima „Meta“ rezultatuose.
Tai svarbi, bet nebūtinai pagrindinė priežastis, kodėl investuotojai staiga nusprendė pažiūrėti į „Meta“ atsargiai. Ketvirčio rezultatų skelbimo metu M. Zuckerbergas pats pripažino, kad kompanijos ateities kryptis dar nėra aiški. Hm, o kaip su metavisata, kuri dar rudenį buvo tiek the next big thing, kad kompanija netgi pakeitė pavadinimą? Greičiausiai nėra kuo girtis, nes pristatymo metu VR/AR temai dėmesio skirta mažai. Kaip ir buvo galima nuspėti, trumpuoju laikotarpiu čia nėra geros augimo istorijos, o esamas verslas pradeda lėtėti. M. Zuckerbergas dabar kalba, kad kompanija turi pradėti koncentruotis į trumpuosius video.
Vienas populiarus motyvas tikinčiųjų „Meta“ perspektyvomis tarpe, kad „Facebook“ vis tiek yra didelė mašina, o investuotojai reaguoja per jautriai. Pirmoji dalis yra visiška tiesa, pagrindinis FB verslas vis dar yra ir ilgą laiką bus aukso vertės. Bet investuotojai visuomet mąsto ne apie dabartį, o ateitį. M. Zuckerbergas tai žino: jei „Meta“ nesugebės sėkmingai transformuotis, ji bus suvalgyta.
S kreivė
Silicio slėnio numylėtinis legendinis profesorius Clay Christensen savo knygoje „Inovatoriaus dilema“ yra detaliai aprašęs, kaip rinkoje dominuojančios kompanijos tampa istorija, nesugebėjusios transformuotis ir peršokti į naują S kreivę.
S kreivė yra koncepcija, visų pirma, kalbanti apie technologijų brandą. Apatinėje kreivės dalyje technologijos vystosi lėtai, ieškoma jų praktinio pritaikymo būdų, augimas taip pat lėtas. Vėliau išmokstama dirbti su technologijomis, atsiranda reikalingi pajėgumai ir technologinė branda – pereinama į spartaus augimo etapą. Pastarasis turi pabaigą ir ženklų augimo sumažėjimą, nes yra riba kiek technologijos gali tobulėti, taip pat kiek joms yra rinkos. Tai pritaikoma ne tik technologijoms, bet ir produktams. „Facebook“ būtent ir yra savo S kreivės viršutinėje dalyje.
Šalia visuomet atsiranda nauja S kreivė, kuri vystosi lėtai. Visas triukas – identifikuoti, kuri S kreivė verta dėmesio ir sėkmingai peršokti į ją. Net ir turint milžiniškus resursus, tai yra gerokai sudėtingiau nei atrodo. S kreivės apačioje naujo produkto/technologijos paklausa rinkoje būna maža, todėl didelės kompanijos tuo nesidomi. Joms svarbu atrasti S kreivės kilimo momentą, kai jau apsimoka šokti.
„Facebook“ vienąkart jau yra sėkmingai peršokęs į naują S kreivę, kai iš desktop first tapo į mobiliąsias aplikacijas orientuota kompanija. Dabar lėtėjant augimui, M. Zuckerbergas identifikavo naują S kreivę šuoliui – metavisatą.
Kuri S kreivė yra tikra?
Metavisatos bėda yra jos miglotumas ir tolimumas. Jei pereinant iš naršyklės produkto į mobiliąsias aplikacijas, išmaniųjų telefonų S kreivė jau buvo kaip reikiant įsibėgėjusi, tai dabar mes esame tik galimos S kreivės pačioje apačioje. Kokioje ankstyvoje metavisatos stadijoje esame, parodo techniniai nesklandumai per „Foo Fighters“ metavisatos koncertą skirtą „Super Bowl“, kuris buvo transliuojamas per „Metai“ priklausančias platformas. Būtent todėl daugeliui investuotojų investicijos į sunkiai apčiuopiamą dalyką neatrodo labai įkvepiančios.
Dėl šios priežasties „Meta“ ieško produkto, kuris artimoje ateityje demonstruotų augimo potencialą ir būtent todėl kompanija sukasi į trumpuosius video. Bėda, kad nors trumpųjų video potencialas ir didelis, konkurentų čia jau daugiau nei žmonių „Akropolyje“ per „Jamam“ dienas. Trumpiesiems video labai svarbūs yra kūrėjai. „Facebook“ niekad negarsėjo kaip geras kūrėjų draugas: daug uždirbti čia buvo sunku, o kompanija labai dažnai keisdavo prioritetus ir palikdavo kūrėjus ant ledo.
Senas-naujas planas „koncentruokimės ties video produktais“ neatrodo toks stiprus. „TikTok“ atrodo šviežesnis ir energingesnis, o „Youtube“, irgi pristatęs trumpų video formatą „Shorts“, garsėja kaip geras kūrėjų draugas. Be to, kad pastaroji kompanija dosniausiai iš visų platformų dalinasi pajamomis, ji dar ir glaudžiai bendradarbiauja su kūrėjais. Pvz., kiekvienas partnerių programos kūrėjas turi jam dedikuotą vadybininką. Pastarasis dirba su 10-20 kūrėjų.
Nežiūrint savo išorinio dydžio ir gilių kišenių, „Meta“ yra pakankamai sudėtingoje situacijoje. JAV konkurencijos tarnyba itin atidžiai žiūri į Big Tech kompanijų įsigijimus, todėl M. Zuckerbergo kompanijos galimybės investuoti į naujas kompetencijas ir žinias, įsigyjant kitas įmones, produktus ir pan. yra labai ribotas.
Nauja S kreivė – kompiuteriniai žaidimai
Kompiuteriniai žaidimai, kuriuos daug kas laiko įžanga į metavisatą, išgyvena visišką pakilimą. Jaunoji karta mieliau renkasi aktyviai žaisti, nei pasyviai bingewatchinti. Technologijos vis sparčiau vystosi ir leidžia kurti labiau įtraukiančias patirtis.
Būtent dėl šios priežasties, ieškodamas naujų augimo plotų „Netflix“ prenumeratoriams vis aktyviau siūlo žaidimus. Žaidimų industrija tiesiog prašosi daug dėmesio, nes vertinama, kad pernai jos vertė buvo 173 mlrd. USD. Palyginimui, pajamos kino teatruose visame pasaulyje 2021 m. sudarė 21,4 mlrd. USD. Mokamo video turinio pajamos sudarė apie 71 mlrd. USD. Nebereikia papildomų komentarų į kuriuos laukus reikia ginti savo karves.
Būtent todėl „Microsoft“ toliau gilina savo įspaudą žaidimų industrijoje įsigydama „Activision Blizzard“. Kompiuteriniai žaidimai vis sparčiau skverbiasi į žmonių kasdienybę ir kompanijoms gali padovanoti pakankamai užtikrintą augimą artimiausius 5 metus.
Ir štai čia man yra pagrindinė mistika, kodėl „Facebook“ ieškodamas naujo greito augimo ir svarstydamas apie metavisatą, nusprendė praleisti pakankamai saugų kompiuterinių žaidimų laiptelį. Juolab, kad tai ne tik užtikrintų pakankamai apčiuopiamą galimybę augti jau dabar, bet ir leistų sukaupti tolimesniam metavisatos etapui reikalingas žinias.
#2. Vartotojų kuriamas turinys konkuruoja su profesionaliu?
UGC, t.y. vartotojų kuriamas turinys, užima vis daugiau svorio mūsų video dietoje. Teko matyti tyrimą, kur JAV vartotojai sako, kad apie 40% jų vartojimo turinio sudaro UGC. „Cloudflare“ skelbiamais duomenimis, „TikTok“ domenas generavo daugiausiai srauto internete, „Youtube“ buvo aštunti. „Netflix“, vienintelis iš mokamų interneto TV TOP10, buvo septintas. Paskutinį 2021 m. ketvirtį „Youtube“ uždirbo 8.6 mlrd. USD, tuo tarpu „Netflix“ „tik“ – 7.1 mlrd. USD.
„Youtube“ nusprendė, kad būdami didžiausi, jie turi fokusuotis į savo pagrindinę kompetenciją ir nugriebti didžiąją dalį UGC grietinėlės, todėl net uždarė savo originalaus turinio kūrimo padalinį, kuris turėjo padėti auginti „Youtube“ prenumeratos verslą.
„TikTok“ taip pat jau nori monetizuoti savo įtaką ir auditoriją, diegia įrankius reklamos užsakovams, o didžiosios reklamos agentūros irgi planuoja gerokai sparčiau didinti reklamos išlaidas šiame tinkle, dažnai kitų platformų sąskaita.
UGC vis geriau atlieką pramogos funkciją ir tai sudaro rimtą galvos skausmą profesionaliam turiniui ir mokamoms interneto TV platformoms.
#3. Trečias brolis
„Amazon“ yra ne tik trečias didžiausias reklamos tinklas pasaulyje, bet ir trečia didžiausia muzikos platforma.
Muzikos srityje „Spotify“ yra ryškus lyderis, antroje vietoje yra „Apple Music“. Nuo jo nedaug atsilieka „Amazon“. Jie turi ir muziką, ir podkastus, netgi audioknygų platformą „Audible“. Dar „Amazon“ turi „Alexa“ ir plačiai paplitusias išmaniąsias garso kolonėles. „Amazon“, kaip ir „Apple“, muzika ir audio yra labiau papildoma paslauga, dalis prenumeratos pasiūlymo.
Jei šį papildoma paslauga bus pakankamai gera, nemažai daliai ne tokių aktyvių muzikos gerbėjų to gali užtekti ir tai yra rimta grėsmė „Spotify“. Jis yra panašiai pažeidžiamas kaip ir „Facebook“. Priėjimą prie muzikos programėlių išmaniuosiuose telefonuose kontroliuoja „Apple“ ir „Google“. Pastarieji drauge su „Amazon“ dominuoja išmaniųjų kolonėlių rinkoje. „Spotify“ ieško savo išskirtinumo, kurį galėtų ginti, stato ant podkastų ir įsigyja vis daugiau podtecho kompanijų. Taip pat jie investuoja ir į įrangą ir nori, kad jų grotuvas milijonams vartotojų būtų pagrindinis garso šaltinis jūsų mašinoje.
#4. Build that wall
„Google“ stato apsaugines sienas savo reklamos verslui. „Google“, priklausanti „Chrome“ naršyklė, gali tapti nauju reklamos nukreipimo ginklu, eliminuojant cookius ir daugybę reklamos industrijos tarpininkų. Panašų principą kompanija planuoja diegti ir „Android“ telefonuose. Tai bus panašu į „Apple“ privatumo politiką, kuri gerokai nuskausmino „Meta“. „Google“ sako, kad jie bus švelnesni nei Timo Cooko kompanija, tačiau neabejotinai padarys taip, kaip geriausia jiems patiems.
Trumpai
Rinkos ir produktai
Metawashingo kampelis. Aplikacijų, kurios savo aprašymuose naudoja metavisatos terminą, skaičius auga greičiau nei tirpsta sniegas pavasarį.
Kriptovaliutos ir jų keityklos dominavo „Super Bowl“ reklamų blokuose, tačiau kriptovaliutų susižavėjimas sportu pastarajam turi ir neigiamų pasekmių
Big tech boikotai būna trumpalaikiai
Naujus prenumeratorius video platformoms atveda hitai. Bet išlaikyti vartotojus yra labai sunku.
„Snapchat“ rodo papildytos realybės potencialą e-komercijoje
„Harvard Business Review“: Kodėl mes negalime nustoti naršyti socialiniuose tinkluose?
CaaS arba celebrity-as-a-service. Įžymybių sveikinimo platforma „Cameo“ siūlo paslaugas ir verslui, t.y. greitai gauti įžymybių sveikinimus įmonių poreikiams. Tai ypač populiaru tarp technologinių kompanijų.
Strategija ir apžvalgos
Kaip „The Atlantic“ tiria vartotojų poreikius ir pagal juos formuoja produktus
Trys klausimai, kurių visuomet reikia klausti žvelgiant į tendencijas
„West Monroe“ analizuoja, kas lems verslo augimą šiemet
Beno Thompsono įžvalgos apie skaitmeninę reklamą 2022 m.
Kodėl „New York Times“ nusipirko „Wordle“
Skaičiai
72% - „Tinder“ dalis tarp pažinčių programėlių vartotojų
25% - prognozuojama, kad tiek vartotojų 2026 m. leis bent valandą metavisatoje
104 mlrd. USD – galima dabartinė kūrėjų ekonomikos vertė
5,1 mlrd. USD – tiek „Activision Blizzard“ uždirbo iš mikrotransakcijų žaidimuose pernai
Garso takelis
Ar teko girdėti virtualios grupės, kurią sudaro NFT legendinės kolekcijos "Bored Ape Yacht Club" nariai, dainą? Pagalvojau, kad jau esu girdėjęs dainuojančias animacines beždžiones. Sakau, kad viskas pasaulyje juda spirale - sugrįžta, tik kitame lygyje. Iki pasimatymo kovo 31 d.