
Discover more from Stratacada
Atėjo laikas suvesti sąskaitas. Su savimi. Dažnai kalbu apie ateities tendencijas, komentuoju jas ir prognozuoju. Svarbu nepamiršti pažvelgt atgal ir drąsiai įsivertinti savo ankstesnius pašnekėjimus.
Prognozuojant nėra svarbu būti teisiam. Didžiausia šio proceso vertė – analitika kurią atlieki, o ateities niekas negali nuspėti. Net nepasiteisinus prognozei sveika sugrįžti ir dekonstruoti kas lėmė vienokią ar kitokią baigtį. Taip supranti ir atsitiktinumus, ir tai, ko pats neįvertinai. Jei įdomu sužinoti daugiau šia tema, siūlau paskaityti legendinės pokerio žaidėjos Anne Duke knygą „Thinking in bets“.
Pernai daugiausiai prognozių išdalinau LIMA DAY 2021 renginyje, kur dariau pranešimą apie X komerciją. Pranešimo skaidrės – čia. O dabar – tiesos metas.
Socialinė komercija
Sakiau, kad 2022 m. pamatysime, kad socialinė komercijos svarba augs. Tuo metu beveik visi didieji socialiniai tinklai, įkvėpti socialinės komercijos sėkmės Kinijoje, kūrė savo įrankius ir norėjo tapti daugiau nei tik reklamos kanalais. Atrodė, kad ir vartotojai per pandemiją norėjo daugiau skaitmeninių emocijų apsiperkant.
Visgi, mūsų interneto struktūra yra kitokia nei Kinijoje. Mes įpratę pirkti kitaip nei tai daro kinai, kurie beveik viską gali atlikti vienoje aplikacijoje. Vakaruose vartotojai negalėjo atsidžiaugti pasibaigusiais Covid apribojimais: keliavo, grįžo į parduotuves ir norėjo patirti daugiau realaus gyvenimo. Nors socialinė komercija vakaruose niekur nedingo, tačiau ji ir nesprogo. Socialiniai tinklai prideda s-komercijos funkcionalumų, tačiau šie verslams netapo gyvybiškai svarbiais. „Meta“ pernai buvusi didelė s-komercijos advokatė pareiškė, kad koncentruosis į tai, ką moka geriausiai – reklamą. Na ir dar į trumpus video ir, be abejo, - metavisatą, bet apie tai vėliau.
S-komercijos laikas dar gali ateiti, bet prognozavau 2022 m ir teisus nebuvau. Rezultatas 0:1.
Televizorius - parduotuvė
Kita reikšminga prognozė, bent jau verslams vykdantiems veiklą JAV, buvo tai, kad televizorius irgi virs parduotuve. Connected TV (CTV) yra vienas greičiausiai augančių reklamos kanalų JAV. Be to, tokiems žaidėjams kaip „Netflix“ ir „Disney+“ pradėjus siūlyti reklamą pigiau mokantiems vartotojams, CTV svarba ir toliau tik augs. Išlyginau – 1:1.
Live shoppingas ir influenceriai
2021 m. gale sakiau, kad live shoppingo formatas, o drauge su juo ir influenceriai, taps dar svarbesni. Taip ir nutiko. Influenceriai yra vienas iš kanalų, stabiliai pritraukiantis vis daugiau reklamos investicijų. Būtent jie yra pagrindinis live shoppingo variklis. Tiesa, pats formatas be influencerių gyvuoti kol kas vis dar negali, tad šiai prognozei reikia tašką padalinti per pusę. 1,5:1,5.
Papildyta realybė bus svarbesnė nei metavisata
Praėjus vos metams metavisatos koncepcija jau atrodo pavargusi, o štai papildyta realybė įgauna vis daugiau svorio. Šiemet papildytą realybę efektyvesniam apsipirkimui pasiūlė „Amazon“, „Google“, „Walmart“ ir daugelis kitų. Prekės ženklai taip pat siūlo vis daugiau papildytos realybės sprendimų. 2,5:1,5.
Skaitmeniniai žaidimai, kaip pardavimų kanalas
Bendrai skaitmeninių žaidimų kategorija auga, taip pat ir komercija joje. Bet viskas vyksta gerokai lėčiau nei buvo galima tikėtis. Kaip ir socialinės komercijos atveju, žaidimai netapo kanalu, be kurio negalima gyventi e-komercijoje. Ši kategorija dar greičiausiai sugrįš, bet 2022 m. nepaėjo. 2,5:2,5.
Įvairesni atsiskaitymai už prekes
2021 m. kalbėjau ir apie tai, kad vartotojų kreditavimo sprendimai taps svarbūs. Ryškiausias toks pavyzdys – BNPL (angl. buy now pay later). Šis sprendimas tampa vis populiaresnis, o apie jo įdiegimą pas save jau kalba ir „Walmart“, ir „Apple“. 3,5:2,5.
Nuosavi duomenys
Pernai visus metus kalbėjau, kad nuosavi duomenys apie vartotojus bus aukso vertės. Platformos statosi privatumo sienas ir nenoriai dalinasi duomenimis, reklama brangsta. Nuosavi duomenys apie vartotoją yra būtinybė. Šiemet įmonės ne tik vis labiau kaupė duomenis. Kai kurios, įsivertinusios kiek turi duomenų apie vartotojus, pradėjo kurti savo reklamos tinklus. Tai darė ir mažmeninės prekybos tinklai, ir tokie startuoliai kaip „Uber“. 4,5:2,5.
Metavisata
Na ir paskutinė pernai metų prognozė – apie metavisatą. Sakiau, kad laukia metawashingo metai, o pati metavisata irgi praras pagreitį. Visus 2022 m. buvo verslų, kurie ir elegantiškai (retai), ir nelabai (dažniausiai) bandė kaip nors prisišlieti prie metavisatos.
Macy’s parado akimirka, Morning Brew
Vargu ar šie verslai pajautė kokią naudą, nes metavisata jaudina tik itin mažą dalį žmonių. Kažkokia ES institucija išleido 400 tūkst. EUR renginiui metavisatoje, į kurį susirinko net 6 dalyviai. „Macy‘s“ savo tradicinė karnavalą bandė perkelti į metavisatą ir tai tapo geriausia vieta, jei norėjote vienatvės. 5,5:2,5.
Šiemet sąskaitos jau suvestos, o aš baigiu ruošti 2023 m. prognozes. Šios pasirodys pirmosiomis Naujų metų dienomis. Mano palinkėjimas sau ir jums kitais metais – drąsiau prognozuoti. Ačiū, kad šiemet skaitėte. Kitais metais turiu asmeninį iššūkį – rasti formatą, kuris leistų jums rašyti dažniau. Pabandysiu.
Šiemet sąskaitos jau suvestos, o aš baigiu ruošti 2023 m. prognozes. Šios pasirodys pirmosiomis naujų metų dienomis. Mano palinkėjimas sau ir jums kitais metais – drąsiau prognozuoti. Ačiū, kad šiemet skaitėte. Kitais metais turiu asmeninį iššūkį – rasti formatą, kuris leistų jums rašyti dažniau. Pabandysiu.
Palieku jus su tradiciniu garso takeliu ir palinkėjimu. Linkiu kitais metais šokti taip, kaip Trečiadienė tai daro pagal The Cramps dainą „Goo Goo Muck“. Ši daina dėka serialo išgyvena atgimimą. Iki!