
Discover more from Stratacada
Ukraina 🌻#56
Tekstas pirmąkart paskelbtas 2022 m. kovo 31 d.
Sveiki,
Šis numeris bus truputį kitoks. Prasidėjus karui Ukrainoje, daugybė dalykų staiga tapo nebesvarbūs. Gilinausi ne į technologines naujienas, o į tai kas vyksta Ukrainoje, kaip padėti ukrainiečiams.
Šiandien pasidalinsiu mintimis apie šį karą ir technologijas bei įdomiais dalykais, kuriuos pastebėjau skaitydamas naujienas apie Ukrainą.
Šiuolaikinis karas neatskiriamas nuo technologijų ir interneto. Norėdami daugiau saugumo internete ar prieigos prie necenzūruojamos informacijos, mūsų regiono gyventojai labai susidomėjo VPN paslaugomis. Rusijai pradėjus cenzūruoti prieigą prie pasaulinių naujienų tinklų ir platformų, poreikis VPNui išaugo kosmiškai. Mano darbovietė tai patyrė taip pat. Mes, „Atlas VPN“, kiek galėdami stengėmės padėti Ukrainos žurnalistams, bendradarbiavome su Baltarusijos nepriklausoma organizacija „Nexta“, jų sekėjams duodami nemokamas VPN paskyras.
Šiuo metu, kai rašau šias eilutes, Rusijoje iš didžiųjų platformų veikia tik „Youtube“ ir „WhatsApp“. Blokuojami ne tik globalūs naujienų portalai, bet ir rusiškos mūsiškių „Delfi“ ir LRT portalų versijos. Suteikti realią informaciją Rusijos gyventojams tampa vis sunkiau. Yra labai gerų iniciatyvų, kurios padeda papasakoti Rusijos žmonėms, kas iš tiesų vyksta Ukrainoje: skambinant tiesiogiai telefonu ar paliekant žiaurumų aprašymus „Google“ atsiliepimuose apie Maskvos restoranus. Tačiau svarbu suteikti galimybes ir tiems rusams, kurie proaktyviai siekia gauti tikros informacijos apie karą Ukrainoje.
Apie tai su kitais VPN industrijos atstovais kalbėjau ir „Fortune“ portalui: kai tik valdžia pradeda sekti ir kontroliuoti, ką veikia žmonės, šie visuomet randa būdų gauti alternatyvios informacijos. Jei tik nori. Per šaltąjį karą žmonės gaudė „Amerikos balso“ transliacijas, dabar padedami VPNų ieškos, kas kalbama už skaitmeninės geležinės sienos.
Daug kas svarsto, kas bus su Rusijos internetu ir dažnai nurodo kryptį - Kinijos didžiąją ugniasienę. Tokiu variantu netikiu, nes Kinijos interneto ir technologijų sistema vystėsi nepaisant uždarumo, cenzūros ir kitų ribojimų, kurie prasidėjo dar šio amžiaus pradžioje. Rusijoje, išskyrus griežtą žiniasklaidos kontrolę, gyventojai turėjo prieigą prie visų didžiųjų platformų ir jau priprato jas vartoti. Nors „Facebook“ vietinis konkurentas „vKontakte“ ir populiarus, tačiau nemažai žmonių čia naudoja ir „Instagram“, ir kitas platformas. Rusų influenceriai čia susikūrė savo verslus, o dabar labai juokingai rauda, kad juos prarado.
Trumpajame laikotarpyje nematau, kad rusai sugebės sukurti konkurencingą alternatyvą užsienio produktams. Tai reikš, kad žmonėms pastarųjų reikės ir jie eikvos daug energijos norėdami tuos produktus pasiekti.
Rusija virs arba tik ribotai ir demonstratyviai veikiančia cenzūra, arba - Šiaurės Korėja. Nutikus pastarajam scenarijui, omenyje reiks turėti vieną dalyką. Šiaurės Korėja turėdama ribotus išteklius, užsiima piratavimu ir kiberatakomis. Rusija irgi turės tik tokį kelią, tad šiai grėsmei mums visiems reikia ruoštis jau dabar.
Trumpai
Kaip efektyviai išnaudoti savo influencerio statusą? D. Beckhamas savo „Instagram“ paskyrą davė administruoti ukrainietei gydytojai, kad ši parodytų kaip atrodo Rusijos sukeltas karas
Ukrainos gynybos ministerija naudoja „Clearview AI“ technologiją, kuri padeda identifikuoti žuvusius rusų kareivius ir tuomet informuoti jų mamas tiesiogiai.
Ukrainos technologijų startuoliai padeda žmonėms rasti pabėgimo kelius, transportą, stogą virš galvos, maistą ir dar moka algą savo darbuotojams, kurie gina šalį su ginklu rankose.
Geriausia parama Ukrainai, daryti tai, ką išmanai geriausiai. „AirBNB“ leido ukrainiečiams nuomai pasiūlyti savo karo zonoje esančius butus. Taip žmonės gavo paramą tiesiogiai.
QR kodas gali nuvesti bet kur. Esi rusas Gruzijoje, ieškai nakvynės, nuskenuoji QR kodą, gauni tiesą apie Rusijos sukeltą karą.
Mano atradimas „Twitter“ tinkle yra Kamil Galeev, kurio analizės apie rusų armiją, ekonomiką ir t.t. padeda giliau pažvelgti, kas darosi su ta valstybe ir įkvepia nemažai optimizmo, kad ta blogio imperija subyrės iš vidaus.
Atsargus NATO elgesys bandomas paaiškinti tuo, kad nenorima sukelti branduolinio karo. Paklausykite Dano Carlino podkasto „Hardcore History“ epizodo, kuriame jis gilinasi į branduolinių ginklų istoriją ir kaip tai keičia politiką bei strategiją. Istorinės praėjusio amžiaus vidurio pamokos yra labai aktualios ir mums.
Garso takelis
Klausiausi nemažai muzikos iš Ukrainos. Palieku jus su šiuo gražiu savo atradimu. Ir svarbiausia - neleiskime sau atbukti, nes karas neturi tapti kasdienybe.